Çerez Örnek

Sıkça Sorulan Sorular

Kayıt yenileme işlemlerimi hangi süreler içerisinde yapabilirim?

Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ilan edilen akademik takvimi çerçevesinde öğrenciler her yarıyıl başında, EBYS üzerinden kayıt yeniletmek ve katkı payını yatırmak zorundadırlar.

 

Öğrenci Belgesi almak istiyorum nereden alabilirim?

Üniversitemiz kimlik.ege.edu.tr web sayfasından öğrenci numaranız ve şifrenizi kullanıp giriş yaparak öğrenci belgesi talep edebilirsiniz. Elektronik İmzalı olarak tekrar sisteminizden belgenizi alabilirsiniz.

 

Transkript Belgesi almak istiyorum nereden alabilirim?

Üniversitemiz kimlik.ege.edu.tr web sayfasından öğrenci numaranız ve şifrenizi kullanıp giriş yaparak transkript talep edebilirsiniz. Elektronik İmzalı olarak tekrar sisteminizden belgenizi alabilirsiniz.

 

Dönem başında kayıt yenilemedim derslere girebilir miyim?

Hayır, öğrencilerimiz ancak kayıtlandıkları takdirde derslere katılabilirler.

 

Dönem başında kayıt yenilemedim öğrenci belgesi alabilir miyim?

Hayır, öğrencilerimiz ancak kayıtlandıkları takdirde öğrenci belgesi alabilmektedir. Transkript Belgesi istenirse önceki dönemlere ait verilebilmektedir.

 

Güz döneminde dersi olmayıp bahar döneminde dersi olan veya bahar döneminde dersi olmayıp güz döneminde dersi olan öğrenci her iki dönemde harç ücreti öder mi?

Hayır, öğrencilerimiz sadece dersi olduğu dönemde harç ödemekle yükümlüdür.

 

Disiplin cezası alıp almadığıma dair belge alabilir miyim?

Disiplin cezasına ilişkin bir evrak verilmemektedir. Öğrencilerimiz transkriptlerini veya öğrenci belgelerini aldığında belgenin altında istenildiği takdirde bu bilgi yer almaktadır.

 

Hazırlık sınıfı okuyup okumadığıma dair belge alabilir miyim?

Hazırlık sınıfı okunduğuna ilişkin bir evrak verilmemektedir. Hazırlık Sınıfı ve Geçme Notu transkriptlerde yer almaktadır. 

 

Tek ders sınavına kaç kere girebilme hakkım vardır?

Öğrenciler tek ders sınav hakkını bir defaya mahsus kullanabilirler.

 

Tek ders sınavına girebilme şartları nelerdir?

Öğrencilerimizin tüm dönemlerindeki derslerden sadece 1 (bir) tanesinden başarısız olduğu takdirde tek ders sınavına girme hakkı bulunmaktadır. 

 

Yaz okulunda en fazla kaç ders alabilirim?

Öğrencilerimiz Yaz okulunda en fazla 2 (iki) ders alabilirler.

 

Stajla ilgili bilgilere nereden ulaşabilirim?

Moodle sistemi üzerinde ayrı bir bölüm olarak staj yer almaktadır. Tüm belgeler ve başvuru süreçleri ayrıca “Stajla İlgili Sıkça Sorulan Sorular” yer almaktadır.

 

Yaz okulunda staj dersi alabilir miyim?

Yaz okulunda staj dersi açılmamaktadır

 

Mazeret sınavlarına ne zaman ve nasıl katılabilirim?

Öğrencilerimiz ara sınav ve bütünleme sınavları için mazeret sınavına girme hakkına sahiptirler. Final sınavlarının mazeret sınavı yoktur.  Mazeret sınavına girmek isteyen bir öğrenci mazereti sağlıkla ilgiliyse tam teşekkülü bir hastaneden veya üniversite hastanelerinden alınan sağlık raporu geçerli olmaktadır. Tüm mazeretler için öğrencilerimizin mazeretlerini belgelemeleri gerekmektedir.

 

EBYS'ye giriş şifremi unuttum, ne yapmam gerekir?

EBYS sistemindeki şifrenizi unuttuysanız Ege Kimlik giriş sayfasındaki Şifremi unuttum linkini tıklayarak ve gerekli alana e-mail adresinizi girerek e-mailinize yeni şifre gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Ama bunu yapabilmek için güvenlik sorusunun cevabını hatırlıyor olmanız gerekiyor.

Eğer hem şifrenizi hem de güvenlik sorusuna cevabınızı unuttuysanız şifrenizin resetlenmesi gerekmektedir. Şifrenizi resetlemek için bizzat kendinizin Öğrenci Kimliğinizle beraber Fakülte Öğrenci İşleri ile görüşmeniz gerekmektedir. Şifre resetlendikten sonra kendiniz Ege Kimlik sayfasına girip yeniden ilk şifre oluşturma işlemini yaparak tekrar şifrenizi oluşturmalısınız.

İlk şifre oluşturma esnasında sizden TC Kimlik Numaranızı, baba adınızı ve doğum tarihinizi girmeniz istenecektir. Eğer bu bilgileri girdiğinizde ve şifre oluştur butonuna tıkladığınızda hata verirse girdiğiniz bilgilerde hata var demektir. Büyük ihtimalle de baba adınızın sistemde büyük harfle ya da küçük harfle girilmiş olmasına bağlı olarak hata ortaya çıkabilir. Baba adınızı farklı formatlarda (tüm harfler büyük, baş harfler büyük, tüm harfler küçük) girerek tekrar deneyiniz.

Şifreniz sıfırlandığında Kullanıcı Adınız: Öğrenci Numarası ve Şifreniz: T.C. Numarası olarak değişmiş olacaktır.

 

Ekle-sil haftasında daha önce seçtiğim dersi bırakmak istiyorum. EBYS dersi silmeme izin vermiyor?

Ekle-sil işlemlerini danışmanınızla irtibat kurarak yapabilirsiniz. Kayıt haftasında seçtiğiniz bir dersten kaydınızı düşürebilmeniz için ekle-sil haftasında EBYS’ de bırak butonunu tıklayıp sonra da danışmanınızla irtibata geçiniz. Danışmanınız sizin bırakma işleminizi onayladığı takdirde sizin EBYS ekranınızda sil butonu aktif hale gelecektir. Ancak ondan sonra dersi silebilirsiniz.

 

Ekle-sil haftasında dilekçe ile kayıtlandığım derslerimi EBYS' de göremiyorum. Ders imza listesinde adım çıkmıyor ne yapabilirim?

Ekle-sil haftasında dilekçe ile kayıt olunan derslerin EBYS' ye girişleri zaman almaktadır. Dilekçeleri Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı manuel olarak EBYS' ye girmektedir. Ara sınav haftası öncesi EBYS' den ders kayıtlarını kontrol edip hala dilekçedeki derslerinizin EBYS' ye girilmediğini görürseniz Fakülte Öğrenci ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Ne kadar harç ödemem lazım? (ya da) Harcımı ödedim ama EBYS' de ödememişim gibi gözüküyor. Bu sebeple kayıtlanamıyorum ne yapabilirim?

Harçlar ve katkı payları konusu tamamen Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının yetkisindedir. Yapmanız gereken REKTÖRLÜK ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞININ ÖĞRENCİ HARÇLARI VE KATKI PAYLARI İŞLEMLERİ birimiyle iletişime geçmektir.

 

Derslere devam zorunluluğu var mıdır?

Evet, öğrencilerimizin derslerin %70 ‘ine aktif olarak katılmaları gerekmektedir.

 

Kaldığım derslerden bir sonraki dönemde aldığımda devam zorunluluğu var mıdır?

Eğer bir önceki dönem aldığınız dersin derslerine devam ederek kalmış iseniz devam zorunluluğunuz bulunmamaktadır ancak sınavlarına girmekle yükümlüsünüz. Eğer dersten devamsızlıktan kalınmış ise devam zorunluluğu şarttır.

 

Kayıt Dondurma Başvurusunu nasıl yapabilirim?

Ege Üniversitesi Kayıt-Kabul Yönergesinin 19. Maddesine göre öğrencilerimiz dönem başlarında dilekçe ile başvuru yaparak kayıt dondurma talebinde bulunabilirler.

 

Kaydımı en fazla ne kadar dondurabilirim?

Ege Üniversitesi Kayıt-Kabul Yönergesinin 19. Maddesine göre en fazla 4 dönem (2 yıl) kayıt dondurma hakkına sahiptirler.

 

Kaydımı sildirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Öğrencilerimiz kimlik.ege.edu.tr web sayfasından giriş yaparak Öğrenci Kayıt Silme/Mezun Başvuru başlığı altında kayıt silme işlemlerini yapabilirler.


 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ